Fråga advokaten

  • Jag vill att ni kontaktar mig på telefonnummer:

Är jag underhållsskyldig om barnen inte bor hos mig?

Hej,

Är jag skyldig att betala underhållsbidrag om mina barn är placerade i familjehem?

Hej och tack för din fråga,

Som förälder är man underhållsskyldig gentemot sina barn, 7 kap. 1 § 1 st. Föräldrabalken. Underhållsskyldigheten upphör när barnet fyller 18 år om inte barnet fortfarande går i skolan, i det fallet kan underhållsskyldigheten löpa tills dess att barnet fyllt 21 år, 7 kap. 1 § 2 st. Föräldrabalken. Att socialnämnden har rätt att kräva skälig ersättning för barn som är placerat i familjehem eller hos fosterfamilj framgår av 8 kap. 1 § 2 st. socialtjänstlagen.

Med vänlig hälsning,

Zeijersborger & Co

Fråga Advokaten är inte är att likställa med kvalificerad rådgivning. Svaret baseras på den vid tidpunkten gällande lagstiftningen och vi ansvarar inte för eventuella felskrivningar. Är du i behov av juridisk kompetens rekommenderar vi dig att kontakta oss personligen.

Det kostar inget att fråga. Du bokar enkelt en inledande rådgivning genom att ringa eller boka en tid online.

010-33 33 888 Boka tid online