Har jag några rättigheter gällande min sambos bostad som han tidigare delat med sin exfru?

Hej,

Jag flyttade in med min kille innan hans skilsmässa var klar. Efter några år när bodelningen var klar köpte han ut exfrun ur deras gemensamma bostad som jag då bott i en tid. Har jag några rättigheter vad det gäller bostaden?

Hej och tack för din fråga,

Inledningsvis kan sägas att en bodelning mellan sambor enbart görs om en sambo begär det enligt 8 § 1 st. sambolagen. I en bodelning mellan sambor ingår bostad och bohag som förvärvats för gemensam användning, 8 och 3 §§ sambolagen. Enligt 5 § sambolagen är bostad en fastighet, hyresrätt eller bostadsrätt som samborna bor permanent i. Om en bostad inte förvärvats för gemensam användning ska den inte ingå i en eventuell bodelning mellan samborna.

Med vänlig hälsning,

Zeijersborger & Co

Behöver du vår hjälp?

Behöver du ett ombud? Det kostar inget att fråga. Vi gör en bedömning av ditt ärende och berättar vilka alternativ du har att driva det vidare på juridisk väg.

Relaterade frågor:

Boka tid hos oss

Du bokar enkelt en gratis inledande rådgivning genom att ringa eller boka en tid online.

Ställ en fråga

Jag vill bli kontaktad via:


Integritetspolicy


Sök i vår frågedatabas