Har jag rätt att få kontakt med mina barn som är omhändertagna enligt LVU?

Hej,

Mina barn är omhändertagna enligt LVU och vill inte prata med mig. Vad har jag för rättigheter att få kontakt med mina barn?

Hej och tack för din fråga,

När ett barn har omhändertagits enligt lag med särskilda bestämmelser om vård av unga (LVU) har socialnämnden ett ansvar för att den unges behov av umgänge med sina föräldrar och vårdnadshavare så långt som möjligt tillgodoses, 14 § LVU. Socialnämnden får ta beslut om hur den unges umgänge med förälder eller vårdnadshavare ska utövas om det är nödvändigt med hänsyn till ändamålet med vården, 14 § 2 st. LVU. Vid dessa typer av beslut ska vad som är bäst för den unge vara avgörande, 1 § 5 st. LVU.

Med vänlig hälsning,

Zeijersborger & Co

Behöver du vår hjälp?

Behöver du ett ombud? Det kostar inget att fråga. Vi gör en bedömning av ditt ärende och berättar vilka alternativ du har att driva det vidare på juridisk väg.

Relaterade frågor:

Boka tid hos oss

Du bokar enkelt en gratis inledande rådgivning genom att ringa eller boka en tid online.

Ställ en fråga

Jag vill bli kontaktad via:


Integritetspolicy


Sök i vår frågedatabas