Kan jag be min exman om ekonomisk hjälp gällande vår gemensamma dotter?

Hej,

Kan jag be min exman om ekonomisk hjälp gällande vår gemensamma dotter?

Hej och tack för din fråga,

Enligt 7 kap. 1 § 1 st. Föräldrabalken (FB) har föräldrar en gemensam underhållsskyldighet för barnet. Underhållet ska fördelas utefter vardera förälders ekonomiska förmåga. Om barnet endast bor hos en av föräldrarna är den andre föräldern skyldig att betala underhållsbidrag till barnet enligt 7 kap 2 § 1 st. FB. Om föräldrarna inte är överens om vad underhållsbidraget ska uppgå till kan rätten fastställa detta genom dom.

 

Med vänlig hälsning,

Zeijersborger & Co

 

Behöver du vår hjälp?

Behöver du ett ombud? Det kostar inget att fråga. Vi gör en bedömning av ditt ärende och berättar vilka alternativ du har att driva det vidare på juridisk väg.

Relaterade frågor:

Boka tid hos oss

Det kostar inget att fråga. Du bokar enkelt en inledande rådgivning genom att ringa eller boka en tid online.

Ställ en fråga

Jag vill bli kontaktad via:


Genom att skicka formuläret godkänner du vår integritetspolicy.

Sök i vår frågedatabas