Fråga advokaten

  • Jag vill att ni kontaktar mig på telefonnummer:

Kan man överlåta sin bostad för att slippa utmätning?

Hej,
Jag har en bror som har fått kronofogden på sig. Allting har inte gått igenom än och han har inte fått någon utmätning än. Han äger en bostadsrätt. Kan han byta sin bostadsrätt och lägga den på mitt namn nu? Kunde han ha gjort det innan också för att säkerställa att staten inte tar bostaden? Kan jag som är hans bror ta över utan att det blir rättsliga åtgärder?

Hej och tack för din fråga,

För det första så försöker Kronofogden att undvika att utmäta bostäder om det finns annan egendom att utmäta, enligt 4 kap. 3 § 2 st. utsökningsbalken.

När det gäller gåvor till närstående finns strikta regler. Om din bror ger bort lägenheten till en närstående kort tid före ett konkursbeslut kommer gåvan troligtvis återvinnas. Den kommer alltså inte gälla.

Med vänlig hälsning,
Zeijersborger & Co

Fråga Advokaten är inte är att likställa med kvalificerad rådgivning. Svaret baseras på den vid tidpunkten gällande lagstiftningen och vi ansvarar inte för eventuella felskrivningar. Är du i behov av juridisk kompetens rekommenderar vi dig att kontakta oss personligen.

Det kostar inget att fråga. Du bokar enkelt en inledande rådgivning genom att ringa eller boka en tid online.

010-33 33 888 Boka tid online