Fråga advokaten

  • Jag vill att ni kontaktar mig på telefonnummer:

Min pappa som var boende i Thailand har gått bort, hur regleras arvet?

Hej,

Min far dog för en månad sedan i Thailand. Han var medborgare i Sverige men hade sin hemvist i Thailand sedan 15 år tillbaka. Skatteverket säger att det inte ska göras någon bouppteckning i Sverige då han inte hade sin hemvist här utan det är Thailands lagar som gäller. Stämmer detta?

 

Hej och tack för din fråga,

Vilket stats lag som ska tillämpas på frågor som gäller arv med anknytning till andra länder regleras av EU:s arvsförordning. Enligt artikel 21 kommer arvet efter din pappa, precis som skatteverket säger, regleras enligt thailändsk lag. Vad som sker med tillgångarna i Thailand eller om fordringsägare kan kräva dödsboet regleras således enligt Thailändsk arvsrätt.

Med vänlig hälsning

Zeijersborger & Co

Fråga Advokaten är inte är att likställa med kvalificerad rådgivning. Svaret baseras på den vid tidpunkten gällande lagstiftningen och vi ansvarar inte för eventuella felskrivningar. Är du i behov av juridisk kompetens rekommenderar vi dig att kontakta oss personligen.

Det kostar inget att fråga. Du bokar enkelt en inledande rådgivning genom att ringa eller boka en tid online.

010-33 33 888 Boka tid online