fbpx

Överklagas bodelningsförrättarens beslut i tingsrätten?

Hej,

Stämmer det att jag ska överklaga bodelningsförrättarens beslut till tingsrätten? Hur går jag tillväga?

Hej och tack för din fråga,

Det stämmer att man överklagar ett beslut från bodelningsförrättaren hos tingsrätten. Det kallas då att man klandrar bodelningen, se Äktenskapsbalken 17 kap. 8 § 2 st. Detta görs genom att, inom fyra veckor efter delgivningen av beslutet, väcka talan mot den andra maken vid den tingsrätt som har förordnat bodelningsförrättaren.

Tingsrätten har då att ompröva förrättningen och eventuellt fördela på annat sätt. Även återförvisning till bodelningsförrättaren kan förekomma.

Sammanfattningsvis ska du inom fyra veckor kontakta tingsrätten som har förordnat bodelningsförrättaren och överklaga beslutet.

Med vänlig hälsning,

Zeijersborger & Co

Behöver du vår hjälp?

Behöver du ett ombud? Det kostar inget att fråga. Vi gör en bedömning av ditt ärende och berättar vilka alternativ du har att driva det vidare på juridisk väg.

Relaterade frågor:

Boka tid hos oss

Du bokar enkelt en gratis inledande rådgivning genom att ringa in till oss.

Ställ en fråga



    Integritetspolicy


    Sök i vår frågedatabas