Vad händer om en av två bröstarvingar inte har blivit kallad till bouppteckningen?

Hej,

Vad händer om en av två bröstarvingar inte har blivit kallad till bouppteckningen och således inte får ta del av den?

Hej och tack för din fråga,

Enligt 20 kap. 2 § Ärvdabalken (ÄB) ska samtliga dödsbodelägare kallas till bouppteckningen. Om en dödsbodelägare inte närvarar krävs det att det till bouppteckningen bifogats bevis som styrker att denne blivit kallad (20 kap. 3 § 2 st. ÄB). Skatteverket får inte registrera bouppteckningen om det framgår att den inte har gått till på rätt sätt eller är bristfällig enligt 20 kap. 9 § 3 st. ÄB.

Med vänlig hälsning,

Zeijersborger & Co

 

Behöver du vår hjälp?

Behöver du ett ombud? Det kostar inget att fråga. Vi gör en bedömning av ditt ärende och berättar vilka alternativ du har att driva det vidare på juridisk väg.

Relaterade frågor:

Boka tid hos oss

Du bokar enkelt en gratis inledande rådgivning genom att ringa eller boka en tid online.

Ställ en fråga

Jag vill bli kontaktad via:


Integritetspolicy


Sök i vår frågedatabas